Ochutnejte Moravu na 18. slavnostech chřestu v Ivančicích

Ač si to možná někdo ještě neuvědomuje, blíží se 18. – 20. květen 2012 a s ním i 18. Slavnosti chřestu v Ivančicích. Věřte tomu, že v organizačním týmu si toto datum uvědomujeme velice dobře a přípravy na Slavnosti jsou v plném proudu. I když začít by se údajně mělo něčím veselejším, než výčtem chyb, já začnu právě tím. Protože pro letošek jsme připravili řadu změn, které vycházejí právě z nedostatků let minulých a specielně minulého roku, kdy bylo organizaci celých slavností možno vytknout někdy i více než jen malé drobnosti.


Po zkušenostech s velkým přívalem návštěvníků se zájmem o ochutnávku chřestových jídel, kdy u 4 mobilních restaurací minulý rok vznikaly dlouhé fronty, jsme letos pozvali restaurací více. Bude jich 8 – 10 a to přímo na hlavním „vaneckém“ náměstí (náměstí Palackého). Kromě restaurací, které získali loni svojí profesionalitou řadu příznivců jako například Dobrá Chvíle z Neslovic a Hotel Ryšavý z Vémyslic, přibudou další, mnohdy známá jména. Po definitivních domluvách, ke kterým by mělo dojít do poloviny března, je budeme postupně uvádět na našich stránkách. Svou účast přislíbil i Petr Stupka, který loni svoji příjemnou výřečností a „lehkostí“ svého vaření získal obdiv a přízeň mnoha návštěvníků. Letos připravil novinku a to, že v neděli bude vařit s dětmi pro jejich rodiče (pracovním tajemstvím zatím je, že by to měl být chřestový koláč). Na neděli pak přijede Roman Paulus, šefkuchař hotelu Alcron a šéfkuchař roku 2010. Ten pro návštěvníky uvaří k obědu svoje chřestové menu.


V pátek a sobotu bude na hlavním pódiu na náměstí Palackého probíhat kulturní program. V pátek se můžete těšit na vystoupení ZUŠ Ivančice, skupin Koňaboj, Fantazie a Grýn. V sobotu Vás čeká dechová hudba Polanka, Petr Bende s cimbálovkou Grajcar, revivaly Smokie, Tina Turner a Suzi Quatro a na závěr večer s cimbálovkou Ponava. V kině Réna bude celý den promítání pro děti a navečer několik filmů pro dospělé. Otevřeny budou všechny Ivančické expozice a chystáme komentovanou výstavu o chřestu v budově Památníku A. Muchy. V neděli bude kulturní program odpočinkovější a zaměřen bude hlavně na gastronomii.

Krom hlavního pódia bude v centru města vystavěno i podium pro kuchařskou show, kde se nám v průběhu Slavností představí jednotlivé restaurace se svými recepty a chřestovými „vychytávkami“. V neděli je opanuje hlavně již zmiňovaný Roman Paulus.

K jižní Moravě patří neodmyslitelně víno a o to, aby si návštěvník dokázal udělat obrázek o tom, jak ho moravští vinaři umí, se postará několik vinařství v krásné, prostředí památkově chráněné radnice a jejího nedávno upraveného nádvoří.

Myslíme, že se pokusíme vyvarovat chyb z loňského roku, kdy nám byla vytýkána hlavně malá kapacita restaurací na náměstí a málo míst k sezení ve stínu. Zkoušíme si z tohoto brát ponaučení, proto, abychom dále ukazovali Moravu takovou, jaká podle nás je: bohatou, pohostinnou a přátelskou. Budeme rádi, když se přijedete přesvědčit, jestli se nám to daří.


Veškeré informace na http://www.slavnostichrestu.cz/